Dönüşüm Optimizasyonu

Ziyaretçilerinizin müşteriye dönüşmesine engel olan problemleri bulup, ortadan kaldırmak için veriye dayalı hipotezler geliştiriyoruz ve test sonuçlarına göre doğru çözümü hayata geçiriyoruz.

  • Hedef Koyma
  • Problemi Tanımlama
  • Testler ve Deneyler
  • Veri Analizi
  • Hipotez Geliştirme
  • Uygulama
donusum-optimizasyonu-3

Teşhis + Hipotez + Test

En temel seviyede Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), ziyaretçilerin neden dönüşmediğini bulmak ve düzeltmektir. Tahmin ve önseziler yerine; teşhis, hipotez ve test sürecidir.

donusum-optimizasyonu-5

Süreci Anlamak

Dönüşüm optimizasyonunun, zaman içerisinde internet sitenizi veya mobil uygulamanızı daha iyi bir hale getirecek tutarlı, yapılandırılmış ve devam eden bir süreç olduğunu anlamak önemlidir. Dönüşüm stratejisi uyguladığınız zaman tek bir ince ayarın tüm problemlerini çözmeyeceğini bilmelisiniz. Bir test orijinal hipotezi çürütse bile testten elde edilen bilgiler, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için katkı sağlar.

donusum-optimizasyonu-6

Test Tasarımı

Doğru testi tasarlamak için ilk adım, dönüşüm oranlarını geliştirmek için potansiyel barındıran öğeleri seçmektir. Adım adım ilerleyerek hedef metrikleri değiştirecek testler tasarlarız. Örneğin; huninin belirli bir noktasında kaçış oranını %10 düşürebilirsek, bu ne kadarlık bir dönüşüm sağlar ve bunun kar marjına etkisi ne olur?

donusum-optimizasyonu-8

Doğru Test Yöntemi

A/B Testing. Multivariate Testing. Split URL Testing.

Hangi değişkeni ölçümlemek için hangi test yöntemini kullanmak gerekir? Bilimsel olarak doğru testi yaptığımızdan emin olmak ve sonuçları ölçülebilir şekilde görmek için her test senaryosunda farklı test yöntemleri seçeriz.