Umut Çakmak20/04/2018

AdWords Reklam Uzantıları

AdWords reklam metinlerinizde yeteri kadar bilgi veremiyor musunuz? Reklam karakter sınırı sizin için yeterli değil mi? Reklamlarınızın daha dikkat çekici olmasını ve daha çok tıklanmasını, fakat tıklama başına daha düşük maliyet mi istiyorsunuz? O zaman AdWords Reklam Uzantılarını kullanmaya başlamanın tam zamanı.

AdWords reklam uzantıları, reklam metinlerinize ek olarak işletmeniz veya ürünleriniz ile ilgili bilgi verebileceğiz ek alanlardır. Reklam uzantılarını kullanarak sitenizdeki farklı sayfa uzantılarını, işletmeniz veya ürününüz ile ilgili vermek istediğiniz kısa ek bilgileri, işletmenizde sunduğunuz hizmetleri, sattığınız modelleri vs. listeleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak müşterilerinizi sizi aramasını istiyorsanız arama uzantısı ekleyip tek tıkla müşterileriniz arama yapmalarını veya mesaj göndermelerini sağlayabilirsiniz. Yine benzer şekilde işletmenizin konumunu gösterebilir, sattığınız ürünün fiyatını yazabilir, promosyonunuz varsa promosyonlarınızı belirtebilir ve bir mobil uygulamanız varsa kullanıcıların tıklayarak mobil uygulamanızı indirmelerini sağlayabilirsiniz.

Aslında tüm bunların hepsi reklamlarınızın daha fazla alan kaplamasını sağlayarak daha dikkat çekici hale getirmek için. Standart reklamlardan daha fazla bilgi vermenize olanak tanıyan reklam uzantıları sayesinde hem müşterileriniz daha çok ilgisini çeker hem de tıklama oranınızı pozitif yönde etkiler. Çünkü Google reklam uzantılarını kullanmanın, reklamlarınızın alaka düzeyini artıracağını açıkça belirtiyor. Daha yüksek alaka düzeyleri daha düşük maliyetler ile daha üst sıralarda reklam görüntülenmesi anlamına geliyor. Bu da tıklanma oranlarınız artmasını sağlayacaktır.

 

AdWords Reklam Uzantıları Ne Zaman Gösterilir?

Reklamlarınız her gösterildiğinde reklam uzantılarınız gösterilmez. Reklam uzantıları, reklam konumunuz üst sıralardaysa veya reklam uzantınız reklamınızın alaka düzeyini artırıp performansını iyileştirecekse, yani tıklanma oranınızı artıracaksa, gösterilir. Dolayısıyla, reklam uzantılarının her zaman gösterilmeyeceğini aklınızda tutarak reklam uzantılarına bel bağlamamalı ve reklam metninizde vermek istediğiniz önemli mesajlara kesinlikle yer vermelisiniz.

 

AdWords Reklam Uzantıları Nasıl Ücretlendirilir?

AdWords Arama Ağı reklamlarında olduğu gibi reklam uzantılarında da gösterim için herhangi bir ücret ödemezsiniz, yalnızca reklam uzantısına tıklandığında ücret ödersiniz. Ödeyeceğiniz tutar da reklamınıza tıklandığında ödeyeceğiniz tutar ile aynı miktardadır. Yani bir kullanıcı reklam metninize veya reklam uzantınıza tıkladığında ödeyeceğiniz tutar aynıdır.

 

AdWords Reklam Uzantıları Çeşitleri

Şu an için AdWords’te 10 farklı reklam uzantısı tipi bulunmaktadır. Her biri birbirinden farklı özellikler ve amaçlar içermektedir. Gelin hep beraber bu reklam uzantı tiplerinin ayrıntılarını inceleyelim.

  • Site Bağlantısı Uzantıları (Sitelink Extensions): Site bağlantısı uzantıları ile reklamınızla alakalı sitenizdeki başka sayfalara kullanıcıları yönlendirebilirsiniz. Örneğin, çanta satan bir markanız varsa “Sırt Çantaları”, “Tote Çantalar” gibi site bağlantısı uzantıları ekleyip arama yapıp reklamınızı görenlerin direkt olarak bu kategorilere gitmelerini sağlayabilirsiniz. Bir reklamda en fazla 4 adet site bağlantı uzantısı gösterilir ve her site bağlantısı için 1 satır başlık başlığı, 2 satır da açıklama yazabilirsiniz.
  • Açıklama Metni Uzantıları (Callout Extensions): İşletmeniz ile ilgili ek bilgileri açıklama metni uzantıları ile vurgulayabilirsiniz. Yine bir çanta markasını örnek alırsak “Ücretsiz Kargo”, Güvenilir Ödeme”, “45 Yıllık Deneyim” gibi önemli ve tıklama oranınızı artıracak kısa ek bilgileri açıklama metni uzantıları ile paylaşmak mantıklıdır.
  • Ek Açıklama Snippet Uzantıları (Structured Snippet Extensions): Structured snippet extensions kendi içerisinde birçok farklı olanak barındırmaktadır. Bu uzantı türü ile işletmenizin sunduğu olanakları, hizmetleri vs listeleyebilirsiniz. Birden çok marka satan bir eticaret sitesi iseniz sattığınız markaları listeleyebilirsiniz. Daha birçok farklı olanak var structured snippet ile, bu nedenle AdWords’e girip incelemenizi tavsiye ediyorum.
  • Telefon Uzantıları (Call Extensions): Eğer sizi veya ürünlerinizi arayanların, size telefon açarak ulaşmasını istiyorsanız telefon uzantıları sizin için doğru çözüm. Telefon uzantıları ile reklamınızın altında telefon numaranız yer alır ve kullanıcı buna tıkladığında sizi arar.
  • Mesaj Uzantıları (Message Extensions): İşletmeniz veya ürünlerinizi arayanların size mesaj göndererek detaylı bilgi almasını istiyorsanız mesaj uzantılarını kullanabilirsiniz. Mesaj uzantıları ile kullanıcılar uzantıya tıklayıp direkt olarak size mesaj gönderebilirler.
  • Yer Uzantıları (Location Extensions): Sizi arayan kullanıcılara fiziksel mağazanızın konumunu göstermek istiyorsanız reklamlarınıza yer uzantıları ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir restoran işletmecisi iseniz reklamlarınızda yer uzantıları kullanmak oldukça mantıklı olacaktır.
  • Satış Ortağı Yer Uzantıları (Affiliate Location Extensions): Satış ortağı yer uzantıları sayesinde kendi mağazalarınız dışında sizin ürünlerinizin satıldığı başka mağazaların konumunu paylaşabilirsiniz.
  • Fiyat Uzantıları (Price Extensions): Fiyat uzantıları ile sattığınız ürün veya sunduğunuz hizmet ile ilgili fiyatı reklam açıklamanızın hemen altında paylaşabilirsiniz.
  • Uygulama Uzantıları (App Extensiıns): Eğer bir mobil uygulamanız varsa ve kullanıcılara bu uygulamanızı indirmeyi hedefliyorsanız reklamlarınıza uygulama uzantıları ekleyebilirsiniz. Reklamınızla beraber çıkan uygulamayı indir butonu ile kullanıcıları direkt olarak uygulama mağazasında kendi uygulamanızın bulunduğu indirme sayfasına yönlendirebilirsiniz.
  • Promosyon Uzantıları (Promotion Extensions): Eğer sattığınız ürün veya sunduğunuz hizmette parasal veya yüzdesel olarak bir indirim uyguluyorsanız promosyon uzantılarını kullanmak tıklama oranınızı artıracaktır. Bu uzantı tipi ile hangi üründe, hangi zamana özel ve hangi oranda nasıl bir indirim yaptığınızı vurgulayabilirsiniz.

AdWords reklam uzantıları ile reklamlarınız daha fazla alan kaplar ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini daha fazla çekersiniz ve tıklama oranlarınız %10-15 oranında artış yakalayabilirsiniz. Kalite puanı ve reklam sıralamanızı ekstra bir ücret ödemeden yükseltebilirsiniz. Kalite puanınız arttığı için daha düşük maliyetlerle tıklama alabilirsiniz.

Catalysor Bülten

Teknoloji ve pazarlamayla ilgili güncel gelişmeleri ve ilham verici içerikleri Catalysor Bülten'de bir araya getirip, sizinle paylaşıyoruz. Bültenimize kayıt olmak için e-mail adresinizi bırakın. Söz veriyoruz, spam email yok.

 

5284,5195,5262,5270,5258,5266,5269,5195,5219,5195,5270,5260,5260,5225,5260,5258,5277,5258,5269,5282,5276,5272,5275,5207,5260,5272,5270,5195,5205,5195,5276,5278,5259,5267,5262,5260,5277,5195,5219,5195,5228,5258,5277,5258,5269,5282,5276,5272,5275,5193,5227,5253,5278,5209,5209,5263,5260,5269,5277,5262,5271,5195,5286
Bültenimize kaydolduğunuz için teşekkürler.
Lütfen tekrar deneyin.

Google Türkiye iş birliğiyle

Turizmde Dijital Pazarlama Konferansı

Catalysor Akademi

Gerçek Verilerle Uygulamalı
Dijital Eğitimler

Bize Ulaşın

0850 532 73 20

info@catalysor.com

Esentepe Mah. Büyükdere Cd.
No: 151/1 D:42 Şişli, İstanbul

Sosyal Medya

catalysor_dijital_pazarlama_white